Młodzi przedsiębiorcy na celowniku, czyli wywiady ze Startupami #4 – Marcin Cichocki

Młodzi przedsiębiorcy na celowniku, czyli wywiady ze Startupami #4 – Marcin Cichocki

Cześć Wszystkim,

Prezentujemy Wam kolejną odsłonę cyklu „Młodzi przedsiębiorcy na celowniku, czyli wywiady ze Startupami”. To już czwarty wywiad i następna osoba, która podjęła wyzwanie i postawiła na realizację własnych marzeń. Cieszymy się, że Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości w Lublinie mogły w tym pomóc. Mamy nadzieję, że takich ludzi jest dużo więcej i w najbliższym czasie uda nam się nawiązać współpracę.

Życzymy wielu inspiracji i miłej lektury!


ver2

Marcin Cichocki – założyciel startupa „Kuźnia Treści”,
w której wykuwa internetowe i prasowe teksty. Wykształcony na kierunku technicznym, Marcin orientuje Kuźnię na tematy stricte techniczne i pokrewne.
Z Akademickimi Inkubatorami Przedsiębiorczości w Lublinie związany od września 2016 roku. W najbliższym czasie planuje założyć własną działalność gospodarczą.


Czym zajmuje się firma?

Copywritingiem technicznym (głównie). Piszę artykuły specjalistyczne ze wszelkich branż technicznych, których nie podejmują się inni internetowi pisarze. Poza tym tworzę content na strony www, kompleksowo prowadzę blogi, tworzę opisy produktów, kategorii, oferty handlowe, mailingi, teksty SEO, doradzam w zakresie contentu.

Na początek cofnijmy się w czasie. Skąd pomysł na założenie takiego biznesu? Stoi z tym jakaś historia?

Zauważyłem, że dziesiątki copywriterów stronią od tematów technicznych. Z racji swojego technicznego wykształcenia i humanistycznej przeszłości stwierdziłem, że jest to idealna nisza rynkowa, którą zamierzam wypełnić swoją skromną osobą.

Jak dowiedział się Pan o AIP? Skąd pomysł na założenie firmy w Inkubatorze zamiast od razu działalności gospodarczej?

Temat AIP przewijał mi się kilkukrotnie. Wspominało mi o nim paru znajomych. Do założenia działalności w Akademickich Inkubatorach Przedsiębiorczości szczególnie mocno zachęcał mnie mój pierwszy i jedyny copywriterski szef – Kamil, u którego zdobywałem podstawy i zgłębiałem tajniki branży.

Czy początki były ciężkie? Nie było chwil zwątpienia? Jak sobie radziłeś z pierwszymi niepowodzeniami? Jakie były największe przeszkody?

Chyba jestem szczęściarzem, bo póki co nie doświadczyłem sromotnych niepowodzeń. Owszem było kilka chwil zwątpienia – głównie ze względu na ogrom pracy, jaka na mnie spada każdego dnia. Wtedy wystarczy dzień – dwa dni przerwy i mogę pisać dalej.

Jak widzisz swoją przyszłość? Poszerzenie działalności? Jaki cel masz do spełnienia?

Moim celem jest zakorzenienie się w niszy copywritingu technicznego i poszerzenie swojego zasięgu. Sam nie wiem, czy jest to dobry pomysł, bo już teraz nie wyrabiam z ilością zleceń. Być może w niedalekiej przyszłości zatrudnię paru pomocników i założę coś na wzór agencji copywriterskiej.

Największe marzenie związane z przyszłością firmy?

Wynalezienie technologii, która przetwarza mowę
(w języku polskim) na poprawnie pisany tekst w edytorze tekstowym. Chociaż nie wiem, czy mój biznes wtedy nie podupadnie. 🙂

Co dla Ciebie oznacza sukces? Jakie było do tej pory Twoje największe osiągnięcie, jako Młodego Przedsiębiorcy?

Sukces? Wydaje mi się, że z sukcesem mamy do czynienia, gdy inni zaczynają chwalić wykonywaną przez nas robotę. Niemniej, mówienie o nim w tak wczesnym etapie prowadzenia działalności i przy takim doświadczeniu branżowym jest dosyć próżne. Mimo to staram się ciągle rozwijać i metodycznie podnosić poprzeczkę, być może sukces kiedyś nadejdzie.

Dlaczego biznes, a nie etat?

Samozatrudnienie ma sporo zalet. Mnie w prowadzeniu działalności najbardziej podoba się niezależność i to, że pracuję wyłącznie na siebie, przyjmując taką formę pracy, jaka mi odpowiada.

Na zakończenie może jakaś rada dla osób, zastanawiających się nad założeniem firmy (np. w Twojej branży lub podobnej)?

Cóż, najtrudniejszy jest pierwszy krok. Osoby, które zastanawiają się nad założeniem działalności, powinny dokładnie przeanalizować wszystkie „za” i „przeciw” przymierzając się do założenia firmy. Myślę, że to pomoże przy podjęciu decyzji. W moim wypadku pomogło.

Kuźnia treści

Wywiad przeprowadziła: Aleksandra Świętochowska - Manager AIP Lublin